تحصیل در کانادا

نظام تحصیلی در كانادا / Higher Education in Canada
دانشگاهها/    Universities
كالج‌های  حرفه‌ای / Professional Colleges 
كالج ـ دانشگاه ها / University Colleges
كالج‌های خصوصی فنی و حرفه‌ی و انستیتوهای آموزشی Vocational Colleges & Insitutes / 
زمان مناسب جهت شروع تقاضا؟ برنامه‌ریزی مقدماتی…
در چه رشته‌ای باید به تحصیل بپردازم؟ انتخاب حرفه…
مدارك مورد نیاز برای ورود به كالج‌های  عمومی و دانشگاه‌ها
شرایط مربوط به زبان
سابقه تحصیلی مورد نیاز برای بعضی از رشته‌های دانشگاهی و كالج‌ها
ليست رشته‌هائی كه قبل از پذیرش نیاز به سابقه دانشگاهی دارند

انتخاب دانشگاه یا كالج جهت ادامه تحصیل
دانشگاه (كالج) بزرگ یا كوچك را ترجیح می‌دهید؟
در كدام بخش از كشور می‌خواهید زندگی كنید؟ شهر بزرگ یا كوچك را ترجیح می‌دهید؟  
در جستجوی دانشگاه یا كالجی هستید كه در رشته‌ای پیشگام باشد؟
آیا هزینه در انتخاب شما عامل تأثیرگذاری است؟
آیا خوابگاه و محل اقامت در كمپ دانشگاه یا تسهیلات عوامل تأثیرگذار در انتخاب شما هستند؟

اطلاعات عمومی در مورد شرایط بورسیه و هزینه های دانشجویان در كانادا
آیا می‌‌توان در حین تحصیل مشغول به كار شد؟
چه موقع شهریه را باید بپردازم؟
در كجا باید زندگی كنم؟ در خانواده كانادائی، در داخل خوابگاه دانشگاه یا در خارج از خوابگاه
نحوه تقاضای پذیرش از دانشگاه‌های كانادا به چه صورت است؟
چه زمانی جواب پذیرش را دریافت خواهم كرد؟
اگر بیش از یك دانشگاه به من پذیرش دهد چه اتفاقی می‌افتد؟
چه زمانی باید تقاضای ویزای دانشجویی كرد؟
چگونه باید حساب بانكی افتتاح كنم؟
آیا می‌توانم رانندگی كنم و اتوموبیل داشته باشم؟
آیا می‌توانم غذائی مشابه غذای كشورم را در كانادا تهیه كنم؟
آیا امكانات برگزاری شعائر مذهبی برای مسلمانان در كانادا وجود دارد؟
آیا خدمات پشتیبانی دانشجوئی وجود دارد؟
امكانات ورزشی در كانادا چگونه است؟
آیا دانشگاه‌های كانادا داری كانون‌های دانشجویی هستند؟
سیستم تحصیلات فوق‌لیسانس در كانادا به چه شكل است؟
سیستم كانادا برای رشته زبان به چه شكل است؟
گواهی CAQ چیست؟
آیا می‌توانم در كانادا بمانم و زندگی كنم؟  
لیست دانشگاه‌های كانادا مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

نظام تحصیلی در كانادا / Higher Education in Canada

نظام تحصیلی در سراسر كانادا از استاندارد بسیار بالائی برخوردار می‌باشد. دانشگاهها، كالج‌های  عمومی و كالج‌ ـ دانشگاهها از منابع مختلف بودجه خود را تأمین می‌كنند (دولت، شركت‌های سرمایه گذاری، خیرین، شهریه اخذ شده از دانشجویان، هزینه‌های قرارداد و غیره). اغلب مراكز تحصیلات عالیه كانادا دوره آموزش زبان انگلیسی را نیز ارائه می‌دهند. این مراكز آموزشی در كلیه استان‌های كانادا وجود دارند. اكثر انستیتوهای فرانسوی زبان در كبك قرار داشته و تنها تعداد محدودی از آنها در سایر استان‌های كانادا به فعالیت مشغول هستند.

دانشگاه‌ها /   Universities

دانشگاه‌های كانادا بخاطر كیفیت بسیار بالای آموزشی و پژوهشی از معروفیت و اعتبار بین‌المللی برخوردار هستند. كلیه دانشگاه ها بدون توجه به محل، اندازه یا رشته تحصیلی از كیفیت آموزشی بسیار بالائی برخوردار می‌باشند. دانشگاه هایی كه از منابع دولتی استفاده مي‌كنند عضو انجمن دانشگاه‌ها و كالج‌های كانادا می‌باشند. دانشگاه‌های كانادا دوره‌های  3 تا 4 ساله كارشناسی، 1 تا 3 ساله كارشناسی ارشد و 3 تا 4 ساله دكتری را به متقاضیان ارائه می‌دهند. بیشتر دوره‌ها دارای درس‌های اصلی و درس‌های انتخابی هستند كه دانشجو در طول دوره آنها را می‌گذراند. بعضی از دوره‌ها مانند دوره مهندسی از درس‌های انتخابی كمتری برخوردار می‌باشند. جهت ادامه تحصیل در دوره كارشناسی ارشد داشتن لیسانس 4ساله با معدل3 (75 درصد) الزامی می‌باشد.

سال تحصیلی از سپتامبر تا آوریل می‌باشد (دو نیم سال 4 ماهه). بعلاوه این، بعضی از دانشگاه‌ها ترم تابستانی (2ماهه) نیز دارند. گرچه سپتامبر ماه آغاز سال تحصیلی می‌باشد ولی برای بعضی از رشته‌ها در بعضی دانشگاهها مي‌توان در ماه ژانویه و بعضی وقتها در ماه می ثبت‌‌نام كرد. دانشجویان انتقالی از شانس بیشتر برای شروع در ژانویه یا ماه می برخوردار هستند.

تمامی دانشجویان مقطع كارشناسی دانشگاه‌های كانادا قبل از پایان دوره كارشناسی درس كارآموزی می گذرانند. این به معنی آنست كه قبل از فارغ‌التحصیلی دانشجو می‌تواند مدتی را در شركت مرتبط با رشته خود كار عملی كند و تجربه لازم را بدست بیاورد. دوره‌های  كارآموزی معمولاً بعد از سال اول یا دوم آغاز می‌شود. برخی از دوره‌های  كارآموزی فقط برای كسانی كه تابعیت كانادا را دارند مهیا می‌باشد.

امكان انتقال دانشجویان از یك دانشگاه كانادا به دانشگاه دیگر در این كشور براساس قرارداد بین دانشگاه ها و قوانین جاری وجود دارد.

كالج‌های  حرفه‌ای / Professional Colleges

كالج‌های حرفه‌ای در پاسخ به نیازهای تربیت نیروی انسانی برای صنایع كانادا، بخش دولتی و نیازهای تحصیلی برای فارغ‌‌التحصیلان مدارس حرفه ا‌ی و افراد بالغ تأسیس گردیدند. این كالج‌ها گواهینامه و دیپلم 1، 2 و یا 3 ساله به دانشجویان خود اعطاء مي‌كنند. این دوره‌ها بیشتر شامل دوره‌های  حرفه ای و کاربردی می‌شوند. كلیه كالج‌های  حرفه‌ای در كانادا متعلق به انجمن كالج‌های  عمومی كانادا می‌باشند. بعضی از این كالج‌ها دوره‌های  كارشناسی یا كارشناسی كاربردی به دانشجویان خود اعطاء می‌نمایند.

سال تحصیلی در كالج‌ها از سپتامبر آغاز شده و تا ماه می (دو نیم سال 4.5 ماهه) ادامه پیدا می‌كند. بعضی از كالج‌ها ترم تابستانی را برای دوره‌های  خاص نیز ارائه می‌كنند. دروس ارائه شده در كالج ها براساس نیاز بازار بوده و به این دلیل دانشجویان حق انتخاب بین دروس مختلف را ندارند و می‌بایست كلیه دروس ارائه شده توسط كالج را پاس كنند. در مقایسه با دانشگاه ها ساعات كلاس‌ها در این كالج‌ها طولانی‌تر می‌باشد.  

همانند دانشگاه‌های كانادا اغلب كالج‌های  عمومی برای دانشجویان خود دوره كارآموزی در نظر می‌گیرند تا  دانشجو بتواند قبل از فارغ‌التحصیلی كار در شركت یا سازمان مرتبط با رشته خود را تجربه كند. این دوره عملی بعد از سال اول یا دوم آغاز می‌شود. بعضی از كالج‌ها دارای قرارداد انتقال دانشجو به تعدادی از دانشگاه‌های كانادا بوده كه این امتیاز فرصت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را برای دانشجویان این كالج ها ایجاد می‌كند.

اغلب دانشجویان ابتدا دوره كارشناسی را در یكی از دانشگاه‌های كانادا به اتمام می رسانند، سپس برای آموزش در دوره‌های  خاص حرفه‌ای و کاربردی وارد این كالج ها می‌شوند. بعضی از كالج‌های  حرفه‌ای اجازه ارائه مدرك فوق‌لیسانس پس از پایان دوره به دانشجو را دارند كه برای ورود به آن نیاز به مدرك لیسانس یا معادل آن می‌باشد.

 كالج ـ دانشگاهها / University Colleges

كالج ـ دانشگاه تركیبی از دوره‌های كارشناسی دانشگاه‌ها و آموزش كالج‌های حرفه‌ای می‌باشد. اینگونه مراكز این امكان را برای دانشجویان فراهم مي‌سازند كه وارد دوره لیسانس یا دیپلم تخصصی شوند. بعضی از دوره‌های  دیپلم تخصصی (بعد از اتمام آن) برای دانشجویان این امكان را فراهم مي‌سازد كه مستقیماً به سال سوم دوره لیسانس وارد شوند و این به شرطی است كه دانشجو نمره حد نصاب را كسب كرده باشد. كالج ـ دانشگاه ها دوره‌های حرفه‌ا‌ی و گواهینامه مربوطه را به دانشجویان خود اعطاء می‌كند.

كالج‌های  خصوصی فنی و حرفه‌ی و انستیتوهای آموزشی Vocational Colleges & Institutes / 

كالج‌های  خصوصی (كه به كالج‌های  فنی حرفه‌ای معروف هستند) انستیتوهای خصوصی آموزشی مجاز هستند كه بدون دریافت كمكی از دولت به فعالیت بپردازند. این نوع كالج‌ها و انستیتوها سالهاست كه در كانادا مشغول به فعالیت بوده و از استاندارد بالائی برخوردارند كه این موضوع باعث می شود مدارك صادره از این كالج ها مورد تأئید كارفرماهای كانادائی ‌باشد. بعضی از این انستیتوها توسط خود صنایع اداره می‌شوند یا اینكه ارتباط نزدیكی با صنعت خاص یا زمینه حرفه و پیشه دارند. بیشتر این كالج‌ها و انستیتوها به ارائه گواهینامه‌های آموزشی در زمینه‌هائی مانند نفت، گاز و فن‌آوری اطلاعات مي‌پردازند.

زمان مناسب جهت شروع تقاضا؟ برنامه‌ریزی مقدماتی…

در سال آخر دوره تحصیلی (متوسطه، لیسانس و فوق لیسانس) و در آغاز ژانویه باید شروع به فرستادن تقاضا برای دانشگاههای كانادا كرد. در زمان تقاضای پذیرش ارائه ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی كافی بوده و نیازی به ارائه مدرك نهایی نیست. برای متقاضیان دوره كارشناسی دانشگاه‌های كانادا گذراندن دوره پیش دانشگاهی الزامی است.  

در چه رشته‌ای باید به تحصیل بپردازم؟ انتخاب حرفه…

اگر مطمئن نیستید در چه رشته‌ای مي‌خواهید تحصیل كنید می‌توانید به این آكادمی مراجعه نمایید. آكادمی آرمان معمار پایتخت با كادری مجرب به شما كمك خواهد كرد تا بتوانید رشته تحصیلی مناسب براساس علایقتان را انتخاب نمائید. در داخل دانشگاه یا كالج می‌توانید دوره تحصیلی را عوض كنید. شما ممكن است دوره عمومی هنر یا دوره عمومی علوم را انتخاب كنید كه از این طریق می‌توانید دروس مختلفی را انتخاب نمایید و در سال دوم به انتخاب رشته اصلی مبادرت نمایید. خیلی از دانشجویان بعد از سال اول اقدام به تغییر رشته تحصیلی خود می‌كنند.

اگر نمرات شما در حد نصاب دانشگاه نباشد می‌توانید برای اخذ پذیرش از كالج‌ها اقدام كنید. اگر در كالج نمرات خوبی كسب كنید می‌توانید از آنجا وارد دانشگاه شده و یا با دریافت مدرک همان کالج وارد بازار کار شوید.  

مدارك مورد نیاز برای ورود به كالج‌های  عمومی و دانشگاه‌ها

كالج‌های  عمومی و دانشگاهها با یكدیگر رقابت دارند و از استاندارد بالائی برخوردار می‌باشند و از اینرو تنها دانشجویانی را می‌پذیرند كه دارای نمرات خوبی باشند. بطور كلی برای دوره كارشناسی باید شرایط اعلام شده زبان، شرایط علمی و شرایط مربوط به رشته تحصیلی را برآورده سازید. برای اطلاعات بیشتر درباره حداقل شرایط ورود به كالج‌ها و دانشگاهها می توانید با ما تماس بگیرید. در ذیل به شرایط كلی ورود به كالج‌ها و دانشگاه‌ها مي‌پردازیم:

شرایط مربوط به زبان

در موسسات آموزش عالی كه برنامه‌های تحصیلی آنها به زبان انگلیسی است حداقل امتیاز آزمون زبان انگلیسی بشرح زیر    می باشد:

دوره تحصیلی

IELTS آکادمیک

TOEFL - IBT

لیسانس

6.00

85

فوق لیسانس

6.50

92

دکترا

7

100

 

بعضی انستیتوها دانشجویان ممتاز را بدون شرکت در آزمون‌های IELTS و یا TOEFL  می‌پذیرند و قبل از شروع دوره تحصیلی دوره آموزشی زبان انگلیسی (ESL) را برای دانشجویان خود برگزار می‌كنند. اینگونه مراكز تحصیلی قبل از شروع برنامه‌های تحصیلی به برگزاری كلاس‌های زبان انگلیسی و پیش دوره تحصیلی اقدام می‌كنند. این روش برای دانشجویان خارجی كه نیاز به دریافت ویزای دانشجویی دارند مناسب نیست.  

سابقه تحصیلی مورد نیاز برای بعضی از رشته‌های دانشگاهی و كالج‌ها

1- برای رشته مهندسی: رشته مهندسی نیاز به ریاضیات (حسابان، جبر و هندسه) فیزیك، شیمی و انگلیسی دارد.

2- برای رشته‌های علوم: (دوره‌های  4ساله): نیاز به ریاضیات و دو تا از دروس مشاراليه احتیاج است: فیزیك، شیمی یا زیست‌شناسی

3- برای مدیریت بازرگانی یا رشته‌های تجاری (دوره 4 ساله): نیاز به ریاضیات (حسابان) و انگلیسی داريد. دانشجویانی كه فاقد ديپلم ریاضی هستند بایستی در دوره پیش‌دانشگاهی 1ساله شركت كنند.

ليست رشته‌هائی كه قبل از پذیرش نیاز به سابقه دانشگاهی دارند

رشته پزشكی: بعد از لیسانس 3 یا 4 ساله (علوم پایه) یك دوره 4 ساله (دوره بالینی) باید گذرانده شود (در مجموع دوره 7 الی 8 ساله). بیشتر دانشكده‌های پزشكی نیاز به امتحان MCAT و انجام مصاحبه حضوری دارند.

در كانادا دوره ماقبل پزشكی وجود ندارد و بیشتر دانشجویان بعد از اتمام دوره لیسانس (علوم پایه) وارد دانشكده پزشكی می‌شوند. پزشكی یك دوره رقابتی می‌باشد و تنها دانشجویان خارجی كه داری صلاحیت‌های علمی بالائی باشند (كه این تنها 9درصد كل متقاضیان را شامل می‌گردد) برای وارد شدن به دانشكده پزشكی پذیرفته می‌شوند.

رشته حقوق: دوره 3 ساله بعد از گذراندن دوره لیسانس 2، 3 یا 4 ساله (در كل دوره 5 الی 8 ساله). رشته حقوق نیاز به گذراندن امتحان LSAT دارد.

رشته دندانپزشكی: دوره 4 ساله بعد از گذراندن 30 واحد دانشگاهی (2 سال) در كل یك دوره 6 ساله

در كانادا پیش دوره‌ای برای دندانپزشكی در سطح دانشگاه وجود ندارد. متقاضیان دوره دندانپزشكی برای گرفتن پذیرش می بایست داری مدرك كارشناسی از یكی از رشته های علوم پایه باشند و همچنین نمره قبولی در امتحان DAT را بدست آورند. وارد شدن به رشته دندانپزشكی همانند پزشكی بسیار رقابتی است.

رشته فیزیوتراپی: بیشتر دانشگاهها و كالج‌ها قبل از پذیرش نیاز به مطالعات 1 یا چند ساله در سطح دانشگاهی دارند.

دانشجویان انتقالی: برای انتقال از یک دانشگاه به دانشگاهی دیگر، سابقه تحصیلی و ریز نمره شما در دانشگاه فعلی مورد بررسی دقیق قرار می گیرد. بیشتر دانشگاهها قبل از گذراندن حداقل 2 سال تحصیلی (60 واحد درسی) از اعطاء کارنامه رسمی و یا مدرك تحصیلی قابل استفاده جهت انتقال خودداری می نمایند.

انتخاب دانشگاه یا كالج جهت ادامه تحصیل

قبل از انتخاب دانشگاه یا كالج مي‌بایستی تا حد امكان اطلاعات كافی درباره آن دانشگاه یا كالج كسب كنید. بعضی از رشته‌ها فقط در چند دانشگاه كه تعداد آن محدود است تدریس می‌گردد  و بعضی دیگر از رشته‌ها به‌طور وسیع در دسترس است. جهت دریافت اطلاعات دقیق در مورد رشته های ارائه شده توسط هر یك از دانشگاه‌های كانادا می توانید از مشاوران این آكادمی كمك بگیرید.

دانشگاه (كالج) بزرگ یا كوچك را ترجیح می‌دهید؟

دانشگاه ها یا كالج‌های  بزرگ و متوسط، رشته‌های تحصیلی متنوع و وسیعی را عرضه مي‌كند. این دانشگاه ها و كالج ها در مقایسه با دانشگاه ها و  كالج های كوچكتر از لحاظ بین‌المللی شناخته شده‌تر می‌باشند. با اینحال بعضی از مراكز آموزشی كوچك اقدام به ارائه دوره‌هائی مي‌كنند كه در آن پیشگام هستند. این گونه مراكز در این دوره‌های  تخصصی از معروفیت جهانی برخوردار هستند. در انستیتوهای كوچكتر می‌توانید استادان و همكلاسی های خود را بهتر بشناسید.

 در كدام بخش از كشور می خواهید زندگی كنید؟ شهر بزرگ یا كوچك را ترجیح می‌دهید؟

از آنجائیكه كلیه دانشگاه ها و كالج ها در كانادا از كیفیت تحصیلی بالائی برخوردار هستند انتخاب محل زندگی می‌تواند فاكتور مهمی در موفقیت و آسایش شما باشد. برای كسب اطلاعات درباره شهرها و مناطق كانادا می‌توانید با مشاوران ما صحبت كنید. در زیر بصورت كلی در مورد آب و هوای كشور كانادا توضیح داده شده است:

 آب و هوای كانادا منطقه به منطقه و فصل به فصل متفاوت است.

در شمال كانادا درجه حرارت تنها برای چند ماه به بالای صفر درجه می‌رسد. بیشتر كانادائی‌ها در مرزهای جنوبی كشور زندگی می‌كنند كه در این مناطق فصل بهار معتدل است، تابستان‌های گرم و پائیز دلپذیری دارد كه حداقل 7 ماه از سال را شامل می‌شود. البته بدن شما به راحتی با هرگونه آب و هوا خود را تطبیق خواهد داد و كلیه ساختمان‌ها و وسایل حمل و نقل از سیستم‌های گرمائی مناسب برخوردار می‌باشند.

ساحل بریتیش كلمبیا از بهترین آب و هوا در كانادا برخوردار است. شهرهای پرجمعیت كانادا یعنی ونكوور و ویكتوریا از تابستان‌های نسبتاً معتدل و زمستان‌های بارانی برخوردار می‌باشند. برف بندرت در این نواحی می‌بارد و اگر هم ببارد همانروز آب می‌شود.

فلات چمنزار كانادا (Manitoba , Saskatchewan – Alberta) از كوههای راكی به دریاچه بزرگ (Great lakes) امتداد پیدا مي‌كند. در اینجا زمستانهای سرد و تابستان‌های گرم متداول میباشد. بارانهای بهاره و پائیزی شرایطی را فراهم كرده است كه باعث می‌شود فلات چمنزار یكی از نواحی حاصلخیز برای رشد غلات جهان باشد.

شمال اونتاریو، اتاوا و مونترال هوائی مشابه فلات چمنزار دارند. بیش از نیمی از جمعیت كانادا نزدیك به Great lakes یا در امتداد رودخانه سنت‌لورنس زندگی می‌كنند. در جنوب اونتاریو تابستانها بلندتر از مكان‌های دیگر در كانادا می‌باشد. مقدار بارش باران سال به سال از نوسان كمی برخوردار است و در حدی مطلوب قرار دارد كه آنجا را به بهترین ناحیه كشاورزی در كانادا تبدیل كرده است. میانگین درجه حرارت روزانه از اواسط جون تا اواسط سپتامبر بین 10 تا 20 درجه سانتیگراد متغیر است كه گرمای هوا در بعضی هفته ها به 30 درجه سانتي‌گراد نیز مي‌رسد. در فصل پائیز روزها معمولاً گرم، آفتابی مطلوب و شب‌ها خنك می‌باشد.

 آب و هوا در كانادا حوزه آتلانتیك New Foundland، Prince Edward Island، New Brunswick و Nova Scotia كه در ساحل شرقی واقع شده است بواسطه اقیانوس اطلس معتدل می‌باشد. اقیانوس اطلس به اندازه اقیانوس آرام گرم نمی‌باشد كه این باعث می‌گردد  استان‌های آتلانتیك به گرمی بریتیش كلمبیا نباشد ولی به اندازه نواحی داخلی كانادا سرد یا خیلی گرم نمی‌گردد. در فصل زمستان برف و باران می‌بارد و تابستان ها گرمائی مطلوب دارد كه به ندرت خیلی گرم می‌شوند.

در جستجوی دانشگاه یا كالجی هستید كه در رشته‌ا‌ی پیشگام باشد؟

اغلب از خود مي‌پرسیم رتبه‌بندی دانشگاهها یا كالج‌ها به چه صورت است یا كدام انستیتو بهترین است یا در رشته خاصی پیشگام می‌باشد. در بیشتر موارد جواب مشخصی وجود ندارد، كیفیت بالا و رقابت بین كلیه دانشگاه ها، كالج ها و انستیتو های فعال در كانادا باعث می شود كه رتبه بندی آنها در سال‌های مختلف تغییر كند.

آیا هزینه در انتخاب شما عامل تأثیرگذاری است؟

هر ایالت یا استان و مركز علمی شهریه‌های خود را تعیین مي‌كنند و این شهریه‌ها در سرتاسر كانادا متغیر می‌باشد. معمولاً شهریه مراكز علمی (دانشگاهها یا كالج‌ها) در نواحی كم جمعیت كانادا ارزانتر از مراكز پرجمعیت است.

آیا خوابگاه و محل اقامت در كمپ دانشگاه یا تسهیلات عوامل تأثیرگذار در انتخاب شما هستند؟

بیشتر دانشگاه ها یا كالج‌ها تسهیلات رفاهی و تفریحی مانند باشگاهها و انجمن‌های ورزشی و اجتماعی ارائه می‌دهند. برای دریافت اطلاعات كامل در مورد امكانات جانبی دانشگاه ها می توانید با مشاوران این آكادمی صحبت كنید.

اطلاعات عمومی در مورد شرایط بورسیه و هزینه های دانشجویان در كانادا

تحصیلات عالیه در كانادا برای مردم آن كشور رایگان نمی‌باشد. با اینحال، دولت كانادا بخشی از هزینه‌های تحصیلات عالی را می‌پردازد تا مقیمان كانادا بتوانند از عهده هزینه تحصیل در دانشگاه ها برایند. هزینه تحصیل در كانادا شامل شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی شامل اقامت، غذا و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می شود كه این هزینه‌ها برای دانشجویان خارجی ارزانتر از كشورهائی مانند استرالیا، فرانسه، انگلیس و ایالات متحده آمریكا است. شهریه دانشگاه هر نیم‌سال و در ابتدای هر ترم به دانشگاه پرداخت می‌شود. شهریه دانشگاه‌های كانادا برای اغلب رشته ها سالانه بطور متوسط بین 8000 تا 16000 دلار كانادا می‌باشد. شهریه سالانه  برای رشته‌های پزشكی، دندانپزشكی و مدیریتی گرانتر از سایر رشته‌ها می‌باشد. (حدود 25000 دلار كانادا در سال) معمولاً هزینه زندگی برای یك فرد مجرد بصورت دانشجویی حدود 1000 دلار كانادا در ماه تخمین زده می‌شود.

تعدادی از دانشگاه‌ها و كالج‌ها به ارائه بورسیه اقدام می‌‌كنند. بیشتر بورسیه‌های سال اول قابل تجدید برای سال دوم نمی‌باشد. بعضی از مراكز تحصیلی (دانشگاه ها و كالج‌ها) اقدام به ارائه بورسیه به دانشجویان خارجی در سال دوم می‌كنند. در رابطه با بورسیه لطفاً با شماره تلفن‌های آكادمی تماس حاصل فرمایید.

آیا مي‌‌توان در حین تحصیل مشغول به كار شد؟

در حال حاضر ویزای دانشجوئی به شما این امكان را میدهد كه به صورت پاره‌وقت در داخل دانشگاه كار كنید. قوانین جدید این اجازه را به دانشجویان خارجی می‌دهد كه پس از پایان ترم اول تحصیلی تا سقف 20 ساعت در هفته در خارج از دانشگاه كار كنند. اگر بعد از اتمام تحصیلات بتوانید كاری در ارتباط با رشته تحصیلی خود پیدا كنید امكان تقاضا برای دریافت ویزای كار برای شما وجود خواهد داشت.

چه موقع شهریه را باید بپردازم؟

در زمان تقاضای پذیرش از دانشگاه‌های كانادا هزینه پذیرش/Application Fee باید پرداخت شود. این هزینه غیر قابل استرداد است. شهریه‌ و سایر هزینه‌ها معمولاً در آغاز هر ترم (نیم‌سال) قابل پرداخت است. پس از ورود به كانادا می‌توانید حساب بانكی باز نمایید و پول را از خارج از كشور به این حساب بانكی واریز كنید تا در موقع مقرر بتوانید شهریه را بپردازید یا اینكه بستگان شما می‌توانند بوسیله حواله بانكی یا كارت اعتباری مستقیماً شهریه را بپردازند.

در كجا باید زندگی كنم؟ در خانواده كانادائی، در داخل خوابگاه دانشگاه یا در خارج از خوابگاه

اقامت در خوابگاه های دانشگاه : به دانشجویان دوره كارشناسی توصیه می‌شود كه برای سال اول در خوابگاه زندگی كنند. چون با اقامت در خوابگاه نگران پیدا كردن محل زندگی و مبله كردن آن نخواهید بود. دوستان بیشتری پیدا خواهید كرد و با افراد بیشتری می‌توانید ملاقات كنید، دسترسی آسانتر به امكانات مختلف (مانند اینترنت پرسرعت، لباسشویی و خشكشویی، كافی نت و غیره)، صرفه جویی در هزینه ایاب و ذهاب و هزینه‌های مربوطه.

هر دانشگاه یا كالج اقامت خوابگاهی منحصر به خود را دارد. بعضی از انواع خوابگاه ها شامل خوابگاه آقایان، خوابگاه خانم‌ها، خوابگاه های مختلط (خانم‌ها و آقایان در یك ساختمان به‌سر می‌برند ولی توسط طبقات یا واحدها از یكدیگر مجزا می‌شوند)، اطاق‌های یكنفره یا دو نفره (اطاق‌های سه نفره موجود است ولی متقاضی زیادی ندارند)، نوع آپارتمانی كه چندین اطاق خواب به اطاق پذیرائی مشترك و آشپزخانه متصل می‌باشد. اطاق خواب‌ها غالباً بصورت شراكت مورد استفاده قرار مي‌گیرند ولی مرتب و تمیز می‌شوند. بعضی از آپارتمان ها و خوابگاه ها دارای امكانات آشپزخانه‌ای می‌باشند و بعضی‌ها هم فاقد آن می‌باشند. بعضی از اماكن‌ اقامتی از دانشجویان می‌خواهند كه كوپن غذا تهیه كنند و در محل دانشگاه از آن استفاده كنند و بعضی از این كوپن‌ها را مي‌توان در رستوران‌های خارج از محوطه دانشگاه مورد استفاده قرار بدهند. 

اقامت در خارج از دانشگاه: شما می‌توانید در خارج از خوابگاه زندگی كنید. توصیه می‌گردد نزدیك به محل دانشگاه زندگی كنید. معمولاً كلاس‌ها چندین ساعت با یكدیگر فاصله دارند، اگر بخواهید بیش از یكبار در روز به دانشگاه رفت و آمد كنید هزینه ایاب و ذهاب بالا رفته و امكان از دست دادن كلاس ها زیاد می شود. معمولاً در سال دوم دانشجویان به خارج از دانشگاه نقل مكان مي‌كنند. به این دلیل معمولاً دانشجویان خانه‌هایی را اجاره می كنند كه در فاصله مناسبی از محوطه دانشگاه واقع شده‌اند. بعضی از این محل‌ها مبله، بعضی نیز غیر مبله می‌باشند. شما می‌توانید  برای مبله كردن آپارتمان یا خانه محل اقامت خود و خرید مبلمان به آگهی روزنامه مراجعه كنید. اندازه و محل آپارتمان یا خانه مي‌تواند در اجاره آن تأثیر بگذارد. اگر در محل دانشجوئی به اجاره آپارتمان یا خانه اقدام كنید هزینه مربوطه خیلی نزدیك به هزینه معمولی خواهد بود.

اقامت در خانواده كانادائی: توصیه می‌شود كه در هنگام آموزش زبان انگلیسی یا فرانسه دانشجویان نزد خانواده كانادائی زندگی كنند. اقامت در یك محیط كاملاً انگلیسی زبان یا فرانسه زبان به شما كمك می كند كه سریع تر سطح زبان خود را ارتقا دهید. كانادائي‌ها در خانه‌ها یا آپارتمان‌ها زندگی می‌كنند كه در برخی موارد مجبور هستید از بعضی تسهیلات و امكانات مانند حمام بصورت شراكتی استفاده كنید. اصولاً خانه توسط صاحبخانه تمیز می‌شود و غذاهای سرو شده خیلی بهداشتی و سالم می‌باشد. هزینه ماهانه برای اطاق و غذا بین 500 الی 900 دلار كانادا می‌باشد.

نحوه تقاضای پذیرش از دانشگاه‌های كانادا به چه صورت است؟

پس از مراجعه حضوری به آكادمی آرمان معمار پایتخت و ارائه مدارك مورد نیاز به این آكادمی روند دریافت پذیرش شما توسط این آكادمی آغاز خواهد شد. پس از بررسی مدارك توسط متخصصین، دانشگاه‌های متناسب با شرایط متقاضی به ایشان پیشنهاد شده و پس از انتخاب دانشگاه مورد نظر فرم ها و مدارك برای دانشگاه ارسال خواهد شد.

چه زمانی جواب پذیرش را دریافت خواهم كرد؟

هر یك از دانشگاه ها یا كالج‌ها برای بررسی فرم‌های تقاضا فرایند خاص خود را دارند. بعضی از این مراكز علمی پذیرش زودهنگام دارند یا با دریافت فرم‌های تقاضا به پذیرش دانشجویان اقدام می‌كنند. بعضی از دانشگاه ها هم صبر مي‌كنند تا كلیه فرم‌های تقاضا دریافت شود و سپس به ارزیابی متقاضیان مي‌پردازند. معمولاً مراكزی كه روش دوم را انتخاب مي‌كنند مدت زمان طولانی‌تری را برای پذیرش دانشجو صرف می‌كنند. معمولاً مدت زمان پاسخگویی دانشگاه‌های كانادا به متقاضیان پذیرش در مقاطع كارشناسی و كارشناسی ارشد بین چهار تا شش ماه و برای مقطع دكترا شش تا هشت ماه می باشد.

اگر بیش از یك دانشگاه به من پذیرش دهد چه اتفاقی مي‌افتد؟

اگر بیش از یك دانشگاه یا كالج به شما پیشنهاد پذیرش بدهند باید فقط یكی از آنها را انتخاب كنید.  

چه زمانی باید تقاضای ویزای دانشجویی كرد؟

آكادمی پس از دریافت پذیرش دانشجو از دانشگاه مورد نظر متقاضی، اقدام به جمع آوری مدارك مورد نیاز و تكمیل فرم‌های تقاضا جهت تقاضای ویزای دانشجویی از سفارت می نماید. كلیه مراحل ارسال و تقاضای ویزای دانشجویی توسط آكادمی انجام  می‌شود و نیازی به مراجعه حضوری متقاضی به سفارت نیست. معمولاً جواب ویزا دانشجویی پس از 8 تا 12 هفته به متقاضی اعلام خواهد شد.

چگونه باید حساب بانكی افتتاح كنم؟

كانادا دارای تعدادی بانك‌ دولتی است كه در سرتاسر كانادا شعبه دارند. وقتی وارد كانادا مي‌شوید پس از ثبت نام در دانشگاه و دریافت گواهی اشتغال به تحصیل می‌توانید  حساب بانكی افتتاح كنید. در سطح شهر و در دانشگاه دستگاه های عابر بانك / ATM زیادی وجود دارد كه این امكان را به دانشجویان می‌دهند كه پول نقد مورد نیاز خود را در هر لحظه از شبانه روز از حساب خود برداشت كنند.

آیا مي‌توانم رانندگی كنم و اتوموبیل داشته باشم؟

برای رانندگی در كانادا ابتدائاً گواهینامه بین‌المللی کاربرد دارد. ولی شرکت‌های بیمه علاقه‌ای به بیمه نمودن رانندگان دارای گواهینامه بین‌المللی ندارند. توصیه می‌شوذ بلافاصله پس از ورود نسبت به دریافت گواهینامه رانندگی کانادایی اقدام شود. با گذراندن کلاس‌های آموزش رانندگی و شرکت در آزمون مربوطه می‌توانید برای اخذ گواهینامه رانندگی کانادایی افدام نمایید. شما می‌توانید  صاحب اتوموبیل شوید ولی بیشتر دانشجویان با وسیل نقلیه عمومی رفت و آمد مي‌كنند كه این وسایل نقلیه عمومی امن، بي‌خطر و تمیز می‌باشند. باید در نظر داشته باشید كه داشتن وسیله نقلیه خصوصی ممكن است از لحاظ تعمیر، بیمه و بنزین پرهزینه باشد. بعلاوه بیشتر دانشگاهها هزینه پارك كردن در محوطه دانشگاه را از شما اخذ خواهند كرد.

آیا مي‌توانم غذائی مشابه غذای كشورم را در كانادا تهیه كنم؟

اغلب دانشگاه های كانادا در منوی غذائی خود فهرست غذاهای شرقی را هم دارند. از آنجائیكه كشور كانادا یك كشور چند فرهنگی است از اینرو خواربار فروشی‌های آن اجناس متنوعی را ارائه می‌كنند.

آیا امكانات برگزاری شعائر مذهبی برای مسلمانان در كانادا وجود دارد؟

در كانادا مردمی از نژادهای مختلف و از كلیه مذاهب زندگی می‌كنند. در بیشتر شهرها مسجد برای مسلمانان وجود دارد. استفاده از روسری در كانادا بوسیله زنان مسلمان یك امر عادی محسوب می‌شود. بعضی از دانشگاه ها و كالج‌ها، محلی مخصوص برای عبادت و نماز خواندن دارند.

آیا خدمات پشتیبانی دانشجوئی وجود دارد؟

در دانشگاه ها و كالج‌ها مشاورانی وجود دارند كه می‌توانند در انتخاب دروس به شما كمك كنند تا بتوانید به اهداف تحصیلی خود برسید. مراكز علمی دارای مشاوران ویژه برای دانشجویان خارجی هستند. بیشتر مراكز علمی ترتیبی می‌دهند تا در هنگام تعطیلات دانشجویان خارجی بتوانند با خانواده‌های كانادائی زندگی كنند و این در صورتی است كه دانشجوی مورد نظر نتواند برای تعطیلات نزد خانواده خود برود.

امكانات ورزشی در كانادا چگونه است؟

دانشگاه ها و كالج‌های كانادا امكانات ورزشی متنوعی دارند. زمین‌های تنیس و اسكوواش، پیست دو و میدانی، استخر، اطاق‌های پرورش اندام و ژیمناستیك از جمله این امكانات و تسهیلات هستند.

 آیا دانشگاه‌های كانادا دارای كانون‌های دانشجویی هستند؟

كانون‌های دانشجوئی فعالیت‌های زیادی را در طول سال برای دانشجویان ترتیب می‌دهند. باشگاه‌های تفریحی و اجتماعی زیادی وجود دارد. بیشتر دانشگاه‌ها دارای مراکز گردهمایی و همفکری دانشجوئی / Student Affairs همراه با رستوران و سالن‌های اجتماعات هستند. امكانات سفر برای دانشجویان و تبادل دانشجو با بیشتر دانشگاه‌های دنیا وجود دارد.

سیستم تحصیلات فوق‌لیسانس در كانادا به چه شكل است؟

تحصیلات فوق‌لیسانس در دانشگاه های كانادا معمولاً تركیبی از دروس اجباری با كارهای تحقیقاتی و پایان‌نامه است در حالیكه بعضی از رشته‌های فوق‌لیسانس فقط بصورت درسی است و بعضی دیگر نیز فقط بصورت تحقیقاتی و پایان‌نامه‌ای می‌باشد. این رشته‌ها از لحاظ مدت زمان متفاوت هستند و از 1 تا 3 سال طول می‌كشد. در بعضی موارد، رشته دكتری را می‌توان با رشته فوق‌لیسانس تركیب نمود كه البته این منوط به اجازه دانشگاه است.

سیستم كانادا برای رشته زبان به چه شكل است؟

انستیتوهای زبان كانادا دوره‌های  تابستانی را برای بزرگسالان (بالای 18سال) برگزار می‌كند كه شامل دوره زبان و سایر فعالیت‌ها است. دوره تابستانی زبان 4 الی 8 هفته طول می‌كشد. همینطور دوره‌های تابستانی زبان انگلیسی برای كودكان (زیر 18سال) برگزار می‌گردد. دوره‌های ویژه مانند دوره زبان برای آمادگی دانشگاهی، تجارت، صنعت توریسم، فن‌آوری یا برای معلمان زبان و غیره نیز برگزار می‌گردد . بعضی از انستیتوهای بعد از دوره دبیرستانی آزمون‌های ورودی خاص خود را برگزار می‌كنند یا می‌توانید در آزمون تافل یا آزمون زبان كانادا (Can-Test) شركت كنید. این انستیتوها دوره‌های  مختلفی از مبتدی تا پیشرفته یا تنها در سطح متوسط و بالاتر برگزار می‌كند.

گواهی CAQ چیست؟

اگر بخواهید در انستیتوئی در كبك به تحصیل اشتغال ورزید باید تقاضای اخذ گواهی CAQ نمایید كه این علاوه بر اجازه دانشجوئی می‌باشد. انستیتوهای تحصیلی در كبك همراه با نامه پذیرش فرم مربوطه را بریتان صادر خواهد كرد. 

آیا مي‌توانم در كانادا بمانم و زندگی نمایم؟

اجازه دانشجوئی تنها برمبنای اقامت موقت در كانادا جهت تحصیل صادر می‌شود. همینكه تحصیلات عالیه خود را به اتمام رساندید و تجربه كاری بدست آورید آنوقت برای ویزای كاری واجد شرایط خواهید بود و این در صورتی است كه در آن زمینه شغلی كمبودی از نظر نیروی كار وجود داشته باشد. در صورت ماندن حداقل دو سال متوالی و بدون خروج از كشور كانادا مي توانيد تقاضای مهاجرت از بخش اداره مهاجرت كانادا بنمائید.

 لیست دانشگاه‌های كانادا مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

(بروز شده در تابستان 1390 از سایت رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)

University of Alberta

 The University of British Columbia

 Nalheusic University of Calgary

 Carleton University

 Concordia University

 Dalhousie University (Technical University of Nova Scotia)

 Ecole Polytechnic (University of Montreal)

 University of Guelph

 Laval University

 Mc Gill University

 Mc Master University

 The University of Manitoba

 Memorial University of Newfound land

 Montreal School of Higher Commercial Studies

 University of Montreal

 University of New Brunswick

 The Ontario Institute for Studies in Education

 University of Ottawa

 Institute Armand Frappier, University of Quebec

 National Institute of Scientific Research, University of Quebec

 Queens University at Kingston

 The University of Regina

University of Saskatchewan

 University of Sherbrooke

 Simon Fraser University

 University of Toronto

 University of Victoria

 University of Waterloo

 The University of Western Ontario

 University of Windsor

York University

 Acadia University

 Athabasca University

 Augustana University College

 Bishops University

 Brandon University

 Brock University

 University College of Cape Breton

 The Kings University College

University of Kings College

 Lakehead University

 Laurentian University of Sudbury

 The University of Lethbridge

 University of Moncton

 Mount Allison University

 Mount Saint Vincent University

Nipissing University

 Nova Scotia Agricultural College

 University of Prince Edward Island

 University of Quebec

 National School of Public Administration, University of Quebec

 School of Higher Technology, University of Quebec

 Tele-University, University of Quebec

 University of Quebec, Abitibi-Temiscamingue

 University of Quebec at Chicoutimi

 University of Quebec at Hull

 University of Quebec at Montreal

 University of Quebec at Rimouski

 University of Quebec at Trosi-Rivieres

 Ryerson University

 Saint – Anne University

 University College of Saint – Boniface

 St. Francis Xavier University

 The University of St. Jeromes College

 Saint Mary’s University

 Saint Paul University

 St. Thomas University

 University of Sudbury

 University of St. Michaels College

 Trent University

 University of Trinity College

 Trinity Western University

 Victoria University

 Wilfred Laurier University

The University of Winnipeg

کلیه حقوق این سایت نزد موسسه  آرمان معمار پایتخت محفوظ است. هرگونه کپی برداری از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت.